Kadınların 20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesi yaparak, 40 yaşından sonra da her sene mamografi çektirerek meme kanserini yüzde 90 oranında erken dönemde saptayıp tedavi edebileceğini biliyor muydun? Gel, bu Ekim ayında meme kanseri hakkında daha çok bilgilenelim, çevremizdekileri de bilgilendirelim.

Meme kanseri, memedeki hücrelerin kontrolsüz biçimde çoğalmasıyla meydana geliyor. Çoğunlukla kadınlarda, nadiren de erkeklerde görülen hastalık, hem Türkiye’de hem de dünyada kadınlarda en sık rastlanan kanser türü. Tüm bunlarla birlikte eğer farkındalık geliştirilirse önlenmesi diğer birçok hastalığa göre daha kolay!

Biz de bu yazıda önce meme kanserini kısaca tanıtacak, hangi taramaları hangi yaşlarda yapmak gerektiğinden bahsedecek, sonra da kendi kendine yapabileceğin basit meme muayenesi yöntemiyle meme kanserini nasıl önleyebileceğini anlatacağız. Sen de öğrendiklerini çevrendeki kadınlarla paylaşıp meme kanseri farkındalığı için bir mum daha yakmaya ne dersin?Kısa kısa meme kanseri

 1. Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda en çok görülen kanser türü. En çok yaşam kaybına neden kanser türü ise akciğer kanseri.
 2. 2018 yılında dünya genelinde görülen 18.1 milyon kanserin 2 milyon 88 bini meme kanseri. Ülkemizde 2015 yılı resmî rakamlarına göre yıllık 17 bin yeni meme kanseri teşhisi koyuluyor.
 3. Meme kanseri, kadın kanserlerinin yüzde 25’ini, tüm kanserlerin ise yüzde 12’sini oluşturuyor. Yani yaklaşık her 8 kadından biri meme kanseri ile karşılaşıyor.
 4. Meme kanserlerinin yüzde 60’ı erken evre (1 ve 2), yüzde 30’u ise bölgesel olarak ilerlemiş, yani sadece koltuk altı lenf bezlerine metastaz yapmış durumda (evre 3) tanı alıyor.
 5. Meme kanserlerinde medyan (ortanca) tanı alma yaşı 62.
 6. En sevindirici istatistik: Meme kanseri, yaşam kaybı ile ilişkilendirilen kanser türlerinden biri olmaktan çıktı; zira kanserden tamamen kurtulmak anlamına gelen 5 yıllık sağkalım oranı, meme kanserinin tüm evrelerinde yüzde 89’a ulaştı. Bunun ana nedeni ise gelişen farkındalık ile erken teşhis oranlarının yükselmesi, buna paralel olarak da tedavi seçeneklerinin artması.


Meme kanseri belirtileri

Meme kanserinin en çok rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumru ya da kitlenin ele gelmesidir. Böyle bir kitle olmasa da şu belirtiler de meme kanserine işaret edebilir:

 1. Memede veya meme ucunda ağrı
 2. Meme derisinde kaşıntı ya da yanma (ekzema, mayasıl)
 3. Meme ucunda çekilme
 4. Memede portakal kabuğu görünümü
 5. Meme derisinde tahriş
 6. Tek taraflı meme ucunda akıntı (özellikle kanlı akıntı)
 7. Koltuk altında yumru
 8. Memenin bir kısmında veya tümünde şişlik
 9. Memede şekil değişikliği
 10. Meme ya da meme ucu derisinde kızarıklık, kabuklaşma, kalınlaşma


Tanı ve tarama için yapabileceklerin

Meme kanseri ileri dönemlere ulaşana de belirti göstermeyebilir. Bu yüzden erken teşhis için sık sık tarama yapılarak olası bir hastalık halinde erken teşhis şansı artırılabilir. Eğer 20-40 yaş arasındaysan ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yaparak meme kanserine yakalanma riskini düşürebilirsin. Ayrıca iki yılda bir doktora meme muayenesine de gidebilirsin. Doktorlar, özellikle 40-69 yaş arasının daha sık meme muayenesi yapması ve her yıl mamografi çektirmesini öneriyor.

Kendi kendine kolayca meme muayenesi yapabilirsin

Kendi kendimize meme muayenesi yapmamızın başlıca amacı, mememizdeki dokuyu tanıyıp değişiklikleri fark etmektir. Bu nedenle ilk defa kontrol yapıyorsan ve bir belirtiyle karşılaşırsan endişelenme. Birçok kadının memesinde kanser olmayan kistik oluşumlar meydana gelebiliyor. Önemli olan bu dokuları tanıyıp takip ederek herhangi bir değişikliği erkenden fark etmek.

Muayene için en doğru zaman, regl bitiminden 7-10 gün sonrasıdır. Hem bu sırada regl döneminde yaşadığın şişlik, hassasiyet ve ağrı gibi etkiler de azalmış olur.

İşte muayene için izleyeceğin adımlar:

 1. Muayeneye hangi memeden başlayacaksan o taraftaki kolunu başının üzerinde tut.
 2. Diğer elinin parmak uçlarıyla dairesel, yukarıya aşağıya doğru ya da ışınsal şekilde meme dokusunu taramaya başla.
 3. Memelerinde belirgin bir şişlik, kitle, içe çökme, renk değiştirme veya portakal kabuğu görünümü olup olmadığını kontrol et.


Lenfatik akışa dikkat et

Memelerde bol miktarda lenf damarı bulunur. Lenfler, dolaşım sistemini destekler. Yani lenfatik sistemin sağlığı, meme sağlığını da etkiler. Lenfatik akışın rahat olması için, doğru şekilde nefes alman, boyun, omuz, göğüs ve sırt kaslarını çalıştıracak egzersizler yapman, duruşuna dikkat etmen ve içinde rahat hissettiğin, seni sıkmayan sütyenleri tercih etmen gerekiyor.

Yapmayı Bırakırsak Hayrımıza Olacak 7 İç Giyim Hatası

Meme masajı da çok etkili

Hepimiz koşturmacalı hayatlar yaşıyoruz. Çeşitli yağlarla meme masajı yaparak kendine biraz vakit ayırmaya ne dersin? Böylece hem kendinle olan bağlantıyı artırabilir hem de lenf akışını rahatlatarak memene taze kan gitmesine yardım edebilirsin. Böylece bölgedeki toksinleri uzaklaştırıp memelerinin dokusunu iyileştirebilir, eğer varsa gerginlik ve şişkinliği azaltıp hormonal hassasiyetini de azaltabilirsin.